بازگشت به نسخه قبلی وردپرس  ، عقبگرد در وردپرس ، دانگرید وردپرس (downgrade wordpress) به نسخه پایین تر ، برگرداندن آپدیت وردپرس ، بروز رسانی وردپرس و مشابه این عبارات حداقل یک بار مورد استفاده هر وردپرس کار می آید.در این مقاله قصد داریم شما را با مشکلات احتمالی در به روزرسانی هسته وردپرس که ممکن است باعث تداخل در قالب یا پلاگین های سایت وردپرسی شود آشنا کرده و در انتها با آموزش بازگردانی نسخه های وردپرس آشنا شویم.

اما قبل از شروع بحث برگرداندن آپدیت وردپرس یا دانگرید وردپرس (downgrade wordpress) به نسخه پایین تر لازم میدانیم درباره چرایی به روز کردن هسته وردپرس به آخرین ورژن توضیحاتی ارايه دهیم. با ما همراه باشید.

دلایل به روز رسانی سیستم وردپرس

به روز رسانی وردپرس

بارها و بارها در مورد به روز رسانی وردپرس و دلایل آپدیت کردن هسته وردپرسی سایت صحبت شده است اما همچنان مشاهده می شود که خیلی از کاربران وردپرس، از این اقدام سرپیچی می کنند و توجهی به آن ندارند و همین امر سبب بروز مشکلاتی برای آنها می شود که تصور می کنند دلایل دیگری دارد.

همانطور که میدانیم سیستم وردپرس یک سیستم کاملا رایگان می باشد که توسط گروهی از برنامه نویسان و توسعه دهندگان وب طراحی و ایجاد شده است که در هر زمان تغییرات زیادی بر روی آن حاصل میشود.
برای مثال باگ های آن بررسی می شود و یا بخش هایی که دچار مشکل هستند تعمیر میشود، خصوصیات جدیدی به آن اضافه شده و کارایی آن بهبود می یابد. حال شما تصور کنید، در هر بروز رسانی وردپرس تعدادی تغییرات بنیادی ایجاد میشود و ما هم بی توجه به آنها هستیم و اقدامی برای بروز رسانی هسته سایت وردپرسی خود انجام نمی دهیم. مسلما سایت وردپرسی ما در معرض حملات سایبری قرار میگیرد و از لحاظ امنیتی با مشکلات جدی مواجه خواهد شد و حتی کارایی های جدید را از دست خواهد داد.

چرا همیشه باید از آخرین ورژن وردپرس استفاده کنیم؟

1- امنیت وبسایت وردپرسی

مطمئنا امنیت مهمترین علت برای به روز نگه داشتن وبسایت از نظر بروز رسانی وردپرس است. در حال حاضر 23% از تمام وبسایت های دنیا را وردپرس تشکیل میدهد. با توجه به محبوبیت فوق العاده آن، وردپرس به یک هدف مطلوب برای هکرها نیز تبدیل شده است.

همان گونه که مطلع هستید سیستم وردپرس، سیستمی متن باز یا همان open source است به همین دلیل هرکس میتواند سورس کد آن را مطالعه کند و درمورد آن آموزش ببیند و پیشرفت کند. به هر حال این بدان معنی است که هکرها هم میتوانند از آن بهره ببرند و راهی برای دسترسی به وبسایت بیابند.

اما قسمت خوب ماجرا این است که همه ی هکرها بد نیستند. تعداد هکرهای خوب خیلی بیشتر از هکرهای بد است این بدان معنی است که کارشناسان امنیتیی در سراسر جهان وجود دارند که میتوانند این کدها را مطالعه کنند و اشکالات را جهت رفع آنها ، گزارش دهند. هروقت که یک مشکل امنیتی گزارش شود، تیم هسته وردپرس با دقت سعی میکنند آن را رفع کرده و یک نسخه جدید انتشار دهند.

این بدان معنی است که اگر دربحث به روزرسانی وردپرس از آخرین ورژن وردپرس استفاده نکنید، از نرم افزاری استفاده کرده اید که حفره امنیتی شناخته شده ای دارد. هکرها میتوانند وبسایت هایی را که از نسخه های قدیمی استفاده میکنند پیدا کنند بدین ترتیب بسادگی میتوانید قربانی یک حمله شوید.نه تنها وردپرس، بلکه پلاگین ها نیز میتوانند توسط هکرها مورد سو استفاده قرار گیرند، باید همیشه مطمئن باشید که تمام افزونه ها، قالب ها و هسته اصلی وردپرس خود را بروز نگه میدارید.

2- ویژگی های جدید وردپرس

هر انتشار جدید از وردپرس با چند ویژگی و تغییرات نرم افزاری جدید می آید. برای مثال وردپرس 4.0 تجربه ای جدید برای نصب پلاگین را فراهم کرد وردپرس 4.1 ویژگی ویرایش برخط تصاویر را ارائه داد و وردپرس 4.2 ویژگی جدید برای به روزرسانی هرچه سریعتر پلاگین ها را به همراه آورد.
پس مسلما اگر شما از وردپرس با نسخه های قدیمی استفاده می کنید این ویژگی ها را نخواهید دید و مشمول حال سیستم شما نمی شود.

بازگشت به نسخه قبلی وردپرس

3-سرعت وبسایت

توسعه دهندگان وردپرس همیشه سعی میکنند همه چیز را سریعتر کنند. هر انتشار جدید با پیشرفت های متعددی که اجرای وردپرس را سریعتر و کاراتر میکند می آید.
برای مثال وردپرس 4.2 کارایی جاوا اسکریپت را برای منوهای هدایت شونده ارتقا دادو وردپرس 4.1 کوئری های پیچیده را بهبود بخشید که به کارایی سایت هایی که از آنها استفاده میکردند کمک کرد.

آموزش بازگردانی نسخه های وردپرس

به این علت که سرعت یک فاکتور بزرگ در سئو است، لازم است که شما وردپرس خود را به روز نگه دارید تا مطمئن باشید به بهترین نحوه ممکن عمل میکند.

4-رفع باگها و خطاهای موجود

علیرغم تست دقیق بعد از انتشار وردپرس، گاهی اوقات ممکن است مشکلاتی یا به عبارتی باگ هایی پیدا شوند. به همین دلیل بطور مرتب توسعه دهندگان همیشه در صدد هستند که این مشکلات را با انتشار های جزئی وردپرس ( که با فرمت x.x.x هستند) بروزرسانی کنند و  به حداقل برسانند . برای مثال، وردپرس 4.2.3 نسبت به وردپرس 4.2 حدود 20 باگ را برطرف کرده بود.

دانگرید (downgrade wordpress) به نسخه پایین
اکنون اگر به فروم پشتیبانی وردپرس بروید و از آنها درخواست کمک کنید، اولین مشاوره ای که به شما میدهند این است که وردپرس خود را بروزرسانی کنید زیرا بدین ترتیب بسیاری از مشکلات برطرف میشوند.

5-سازگاری و عدم سازگاری

اکثر توسعه دهندگان پلاگین و قالب ها جهت اطمینان از استفاده از ویژگی های جدید و پیشرفت های موجود، بروزرسانی های خود را با انتشار اصلی وردپرس هماهنگ میکنند.
اما گاهی به چشم میخورد که با بروز رسانی سیستم وردپرسی افزونه یا قالب شما دچار مشکلاتی می شود! اگر پلاگین های موجود در وردپرس از روش های کد نویسی استاندارد استفاده نکنند ممکن است پس از به روز رسانی یک پلاگین به درستی کار نکند و شما را با هر بروز رسانی هسته وردپرس دچار مشکلاتی کنند و یا بخش هایی از آنها از کار بیافتد. برای همین توصیه می شود که “همیشه قبل از بروز رسانی بکاپ یا نسخه ی پشتیبانی از کل سایت خود تهیه نمایید”.

تا اینجای مقاله دنبال دلایلی بودیم تا ثابت کنیم که بروز رسانی سیستم وردپرس بی جهت نیست و چه کمک هایی می تواند به کاربران وردپرسی بکند. دلایل مختصر اما فوق العاده مفیدی که اگر در نظر بگیریم هرگز برای چند دقیقه وقت گذاشتن جهت آپدیت سیستم خود کوتاهی نخواهیم کرد.

اما با وجود آزمایش های گسترده، غیر ممکن است که توسعه دهندگان وردپرس همه اشکالات و باگ ها را کشف کنند و گاهی همچنان باگ هایی وجودارند. گاهی پیش می آید که افزونه های وردپرس به راحتی با نسخه های جدید مچ و سازگار نمیشوند و برای طراحان افزونه نیز کار دشواری است که پلاگین را مجددا به صورتی طراحی کنند که با انواع نسخه ها سازگارباشد و یا به هر دلیلی دوست داریم نسخه های قدیمی رو نصب کنیم.تمامی نسخه های قدیمی در سایت wordpress.org در بخش release archive وجود داره و میتونید هر نسخه ای رو که میخواهید دانلود نمایید. برای دریافت نسخه ی فارسی هم میتونید از وردپرس فارسی دریافت کنید.
قبل اینکه روشهای بازگشت به نسخه قبلی وردپرس یا دانگرید وردپرس (downgrade wordpress) به نسخه پایین را برایتان شرح دهیم اجازه بدهید 3 دلیل اصلی برای برگرداندن آپدیت وردپرس را بگوییم:

بازگردانی نسخه های وردپرس

سه دلیل کلی برای دانگرید وردپرس (downgrade wordpress) به نسخه پایین تر وجود دارد:

1- مشکلات وردپرس با افزونه ها و قالب:

امکان تست همه افزونه های موجود با نسخه های جدید وردپرس یک کار نشدنی می باشد ، بنابراین موقع ارتقا و بروز رسانی وردپرس احتمال بروز مشکلات در قالب ها و افزونه وردپرس وجود دارد ، با وجود مشکلات شما قادر نخواهید بود نسخه به روز وردپرس را در اختیار داشته باشید و مجبور می شوید نسخه قبلی وردپرس را بازگردانی کنید .

2- بروز مشکلات بین افزونه ها:

بروز رسانی وردپرس ممکن است بین پلاگین های مختلف ناسازگاری ایجاد کند و باعث بروز خطا بین افزونه ها شود.

3- مشکلات بین قالب و افزونه:

 در حال حاضر برخی از قالب های وردپرس ، پلاگین هایی را در کد های خود جا داده اند به همین دلیل اگر افزونه ای با عملکرد مشابه کد های تعبیه شده را ، به طور جداگانه نصب کنیم حتما با مشکلاتی روبرو خواهیم شد و در آن صورت باید نسخه قبلی وردپرس را بروز رسانی کنیم .

به این دلایل، یا مشکلات احتمالی، ممکن است بخواهید بازگشت کنید به نسخه قبلی وردپرس تا این مسائل و مشکلات برطرف شوند. معمولا نسخه های عقبگرد شده موقت هستند. یعنی باید مدت زمانی موقتا اجرا شوند تا اشکالات و باگ ها برطرف شوند و شما می توانید بعد از بررسی های خود دوباره به آخرین نسخه بازگردید.

بازگشت به نسخه قبلی وردپرس

نکات مورد توجه قبل از دانگرید (downgrade wordpress) به نسخه پایین تر

همانطور که فهمیدیم در برخی از مواقع مجبور به بازگشت به نسخه قبلی وردپرس هستیم و یا امکان استفاده از نسخه به روز وردپرس را نداریم ، چرا که این بهترین راه برای مقابله با مشکلات بیشتر خواهد بود ، تصور کنید افزونه های شما با آپدیت شدن وردپرس دچار تداخل شده باشند ، خب در واقع با یک به روز رسانی شما سایت خود را فلج کرده اید که با برگرداندن آپدیت وردپرس به نسخه پیشین این مشکل به طور کلی رفع می شود البته تا زمانی که نسخه سازگار منتشرشود و همیشه توجه داشتید باشید که از تمامی موارد سایت نسخه پشتیبان تهیه کنید. اینکار را توسط افزونه های بک آپ گیری در وردپرس میتوان انجام داد.

آموزش بازگردانی نسخه های وردپرس

چهار آموزش برای بازگردانی نسخه های وردپرس به ورژن های پایین تر وجود دارد که عبارتند از:

1-بازگشت به نسخه قبلی وردپرس به کمک افزونه WP Downgrade

یکی از راحت ترین کارها استفاده از افزونه برای رفع نیاز های سایت می باشد افزونه WP Downgrade پلاگین مورد نظر ما برای برگرداندن آپدیت وردپرس می باشد . برای استفاده از آن ، افزونه را پس از دانلود، نصب و فعال سازی کنید.در ادامه تنها کاری که شما انجام می دهید مشاهده نسخه جاری وردپرس و انتخاب نسخه قبلی برای عقبگرد میباشد.

توجه داشته باشیدحتما قبل ازشروع کار ازسایت وردپرسی خود نسخه پشتیبان تهیه کنید تا در صورت بروز مشکل از آن کمک بگیرید.

 در ابتدا باید بررسی کنید که از کدام نسخه وردپرس استفاده می کنید این اطلاعات را از طریق داشبورد به دست آورید :

آموزش بازگردانی نسخه های وردپرس

سپس به قسمت تنظیمات >> WP Downgrade   رفته و نسخه مورد نظر خود را در کادر مشخص شده وارد کنید . شما می توانید نسخه مورد نظر خود را از بخش آرشیو وردپرس که با wp release مشخص است ، انتخاب کنید . تنها کاری که باید انجام دهید ، این است که نسخه خود را به یک گام عقب تر برگردانید و از نسخه های خیلی قدیمی استفاده نکنید و در آخر روی دکمه ذخیره تغییرات کلیک کنید تا وردپرس به نسخه عقب تر بازگردد.

دانگرید (downgrade wordpress) به نسخه پایین

 

2-دانگرید (downgrade wordpress) به نسخه پایین تر ازطریقFTP

گاهی اوقات ممکن است بعد از بروز رسانی وردپرس سایت ما خراب شده، یا امکان دست یابی به پنل مدیریتی وردپرس را نداشته باشیم . در چنین مواقعی مجبوریم بدون کمک گرفتن از افزونه های برگرداندن آپدیت وردپرس فرآیند بازگشت به نسخه قبلی وردپرس را به صورت دستی انجام دهید.

برای انجام این کار شما باید یک نسخه عقب تر از نسخه فعلی وردپرس را دانلود کنید. چون به طور معمول یک گام به عقب برگردیم.(( اگر یک نسخه خیلی قدیمی از وردپرس را نصب کنید، سایت شما دچار نقص های امنیتی میشود))، سپس تمام پلاگین های خود را از صفحه ی پلاگین ها غیر فعال کنید و از وردپرس خارج شوید .

بازگشت به نسخه قبلی وردپرس 1

نکته: در صورتی که نتوانستید وارد سایت شوید نگران نباشید! میتوانید بدون مراجعه به قسمت افزونه ها، مراحل را کامل کنید. برای این کار در پنل هاست خود نام پوشه افزونه ها را تغییر دهید در این صورت تمام افزونه های سایت را غیر فعال کرده اید.

 

دانگرید (downgrade wordpress) به نسخه پایین تر

در ادامه آموزش بازگردانی نسخه های وردپرس می رسیم به حذف فایل های وردپرس موجود و آپلود کپی تازه از وردپرس .به این صورت که از طریق FTP به سایت وردپرس خود دسترسی پیدا کنید و فقط پوشه های wp-admin و wp-includes را حذف کنید.

آموزش بازگردانی نسخه های وردپرس 2

سپس می توانید محتویات نسخه وردپرسی که دانلود کرده اید را انتخاب کرده و در مسیر پوشه وردپرس خود آپلود کنید که بر روی تمام فایل های موجود جایگزین شوند.
تنها پوشه wp-content را آپلود نکنید زیرا ممکن است بر محتوای سایت شما تاثیر بگذارد.

بروز رسانی وردپرس نوین پدیا

مجددا تاکید میکنم که محتویات پوشه wp-content را آپلود نکنید زیرا ممکن است بر محتوای سایت شما تاثیر بگذارد.

در ادامه نسخه قبلی وردپرس در سایت شما نصب میشود. در هنگام ورود به سایت ممکن است با یک پیغام با مضمون :  باید پایگاه داده خود را به روز کنید.  روبرو شوید، در این صورت روی دکمه کنار پیغام با عنوان بروز رسانی پایگاه داده کلیک کنید.

نکته مهم در اینجا این است که اگر بعد از نصب مجدد وردپرس، پست های شما باخطای ۴۰۴ مواجه شد از مسیر تنظیمات >> پیوندهای یکتا تنظیمات موردنظر برای ادرس دهی پست های خود ، مجددا اعمال کنید.

و در انتها به روز رسانی خودکار وردپرس را  موقتا غیرفعال کنید تا وردپرس به صورت اتوماتیک به نسخه بالاتر ارتقا پیدا نکند و مطمئن شوید که همه چیز سازگار است و دوباره به درستی کار می کند. و بعد از بررسی مشکلات بروز رسانی خودکار وردپرس را مجددا فعال کنید.

روش دستی برای غیرفعال کردن بروز رسانی خودکار وردپرس

به فایل wp-config.php واردشوید و قطعه کد زیر را وارد کنید:

;( define( ‘AUTOMATIC_UPDATER_DISABLED’ ,true   

روش دیگر هم استفاده از افزونه های پیشرفته برای کنترل بیشتر بر روی بروزرسانی خودکار وردپرس، پلاگین ها و تم ها است. مراحل فوق یکی دیگر از آموزش های بازگردانی نسخه های وردپرس به صورت دستی به نسخه های قبلی است.

3-دانگرید (عقب گرد) تم ها و افزونه های وردپرس از طریق افزونه WP Rollback

اگر به هر دلیلی نیاز به بازگشت به نسخه های قبلی وردپرس داشته باشید می توانید از افزونه WP rollback ،استفاده کنید . بعد از نصب و فعالسازی از رابط کاربری آن برای جستجوی افزونه ای که می خواهید به عقب بازگردانید استفاده کنید و نسخه مورد نظر را انتخاب و عقبگرد کنید.

در ادامه سومین روش از آموزش بازگردانی نسخه های وردپرس نکات زیر را باید رعایت کنید :

 • در ابتدا باید از تمامی موارد سایت یک نسخه پشتیبان تهیه کنید تا درصورت بروز مشکل از آن کمک بگیرید.
 • قبل از دانگرید کردن پلاگین یا تم، بروز رسانی خودکار را در وردپرس غیرفعال کنید. این کار را میتوانید هم با افزونه های پیشرفته انجام دهید و هم با اضافه کردن خطوط زیر به فایل function.php قالب خود :

;( ‘add_filter ( ‘auto_update_plugin’,’__return_false

;( ‘add_filter ( ‘auto_update_theme’,’__return_false

بعد از نصب و فعالسازی افزونه WP Rollback به صفحه افزونه های نصب شده بروید سپس خواهید دید که پایین هر افزونه در کنار لینک های غیرفعال سازی و ویرایش لینک جدیدی با برچسب Rollback اضافه شده است .با استفاده از دکمه میتوانید نسخه های قبلی افزونه وقالب های موجود را ببینید و میتوانید آنها را به نسخه های قبلی بازگردانید.مشابه تصویر زیر:

بازگشت به نسخه های قبلی وردپرس نوین پدیا

روی لینک Rollback کلیک کنید و در صفحه ای که باز می شود نسخه وردپرس مورد نظر خود را انتخاب کنید در اینجا حتی میتوانید بفهمید چه نسخه ای را نصب کرده اید .

آموزش بازگردانی نسخه های وردپرس نوین پدیا

در مرحله بعدی از بین گزینه های ارائه شده نسخه مورد نظر خود را انتخاب کرده و روی دکمه Rollback کلیک کنید. لازم به ذکر است دراین مرحله با یاداشتی جهت یادآوری بک آپ گیری روبرو میشوید.

دانگرید هسته وردپرس (downgrade wordpress) به نسخه پایین

در نهایت شما موفق شده اید نسخه ی مورد نظر را دانگرید (downgrade wordpress) کنید به نسخه پایین تر.

در انتهای آموزش های بازگردانی نسخه وردپرس نحوه دانگرید کردن (عقبگرد) پوسته و افزونه های وردپرسی را به صورت دستی برایتان شرح میدهیم:

4-برگرداندن (عقبگرد) آپدیت پوسته و افزونه وردپرس به صورت دستی

مرحله اول: بک آپ گیری از سایت:

ازتمام محتویات سایت ( وردپرس و پایگاه داده ) خود بک آپ یا پشتیبان بگیرید.

مرحله دوم:  دانلود نسخه قبلی پلاگین یا تم موردنظر: 

نسخه قبلی و مورد نظر پلاگین و تم وردپرسی را دانلود کنید .

مرحله سوم:  تغییرنام پوشه افزونه یا پوشه پوسته موردنظر: 

از طریق FTP به پوشه wp-content خود بروید. بسته به آنچه میخواهید به عقب برگردانید، به پوشه Theme(برای عقبگردکردن پوسته) یا پوشه Plugin (برای عقبگرد کردن افزونه) بروید، پوشه مربوط به افزونه یاپوسته موردنظررا تغییر نام بدهید.
(اصولا عبارت –temp را به نام پوشه اضافه میکنیم که درصورت بروز مشکل نسخه اصلی بازگردانی شود.)

مرحله چهارم:  نصب نسخه قبلی از تم یا افزونه مورد نظر: 

نسخه دانلود شده از افزونه و یا پوسته خود را به روش معمول در وردپرس نصب کنید :

 • برای نصب پلاگین: درمسیر افزونه ها>>افزودن ،دکمه بارگذاری افزونه رابزنید.
 • برای نصب پوسته: درمسیر نمایش>>پوسته ها دکمه افزودن پوسته راکلیک کنید.

در انتها اجازه دهید وردپرس نصب را به صورت طبیعی اجرا کند، پلاگین یا پوسته را فعال کنید و بررسی کنید که همه چیز به خوبی کار می کند. اگر از کارکرد درست سایت خود اطمینان حاصل کردید ، پوشه مربوط به پوسته یا افزونه را که قبلا تغییر نام دادید حذف کنید.

توجه داشته باشید که برای رفع مشکلاتی چون عدم نصب یا بروزرسانی قالب و افزونه و یا مشکلاتی که یافتن و رفع آنها زمان بر می باشد این روش در اغلب موارد به درستی جواب میدهد اما در بعضی از موارد ممکن است باز هم مشکلات پابرجا باشند . در این صورت شما باید از روش های موجود برای رفع خطاهای وردپرس و نسخه پشتیبان خود استفاده کنید .

نتیجه گیری:

به طور کلی، باید از نسخه های منسوخ و قدیمی وردپرس و همچنین افزونه ها و پوسته ها ی قدیمی و بروز نشده اجتناب کرد، اما در بعضی موارد پس از بروز رسانی به آخرین نسخه وردپرس با مشکلاتی در بعضی افزونه ها یا صفحه سازها و عدم هماهنگی بین پلاگین های وردپرسی و هسته وردپرس آپدیت شده مواجه میشویم که تنها روش  برای راه اندازی مجدد سایت بازگشت به نسخه قبلی وردپرس است.

آموزش های بازگردانی نسخه های وردپرس بسیار ساده هستند، اما حتما حتما قبل از انجام دانگرید (downgrade wordpress) به نسخه پایین تر از سایت نسخه پشتیبان تهیه کنید که درصورت بروز مشکلات از نسخه پشتیبان خود کمک بگیرید.

5/5 (5 نظر)
2 پاسخ
 1. hosmaster
  hosmaster گفته:

  سلام ممنونم از مقاله کاربردیتون .من همیشه میترسیدم از بک اپ گیری و دانگرید وردپرس اما با مقاله شما عملی انجام دادم و به نوعی ترسم ریخت .در کل جالب بود.

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *